Чому сьогодні люди, які мають цілком достатні кошти для того, щоб побудувати цегельний особняк у два-три поверхи, віддають перевагу будинку з дерева?
Що це — дань моді, спогади про мереживні теремки з дитячих казок? Або практичний розрахунок сучасної людини, якій набридло життя в бетоні і склі? А може, дерев’яний будинок — це щось живіше, натуральне і рідне, на відміну від того, що нам пропонує сучасна будівельна індустрія?
Кожен по-своєму відповідає на ці питання, вибираючи для житла або відпочинку дерев’яну споруду. У будь-якому випадку безперечне одне — дерево дарує нам особливе відчуття життя, виступаючи як своєрідний провідник між людиною і природою, крім того, створює екологічно сприятливе місце існування. Переваги «природного» вибору.
В даний час удома з дерева стають все більш популярними у всьому світі. Причому зводять зроблені з колод котеджі не тільки в тих місцевостях, де це пов’язано з історичним устроєм життя (наприклад, в скандінавських країнах, Японії або Канаді), але і там, де традиційно удома будувалися переважно з кам’яних матеріалів — в Німеччині, Австрії, Великобританії.
Головним чинником, який переконує людей в різних країнах зупинити свій вибір на будинку з колоди, є, безумовно, турбота про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких. І якщо раніше дерев’яний будинок розглядався споживачем з погляду holiday-house (будинок на уїкенд), то сьогодні все більше жителів мегаполісу намагаються придбати собі так званий другий будинок або будинок під квартиру, в якому було б однакове затишно круглий рік. Тому росте популярність такого житлового формату, як коттеджниє селища з дерева, які подразумевают мешкання з мінімальними витратами при хорошому рівні комфорту.
Про переваги зробленого з колод будинку можна говорити нескінченно. Дерево — натуральний матеріал, воно створює найбільш комфортні умови для життя людини. У дерев’яному котеджі немає відчуття вогкості або повітря, що застоялося. Дерево володіє хорошою паропроніцаємостью і дозволяє будинку дихати. У екологічно чистому дерев’яному будинку вологість і кисневий баланс підтримуються на оптимальному рівні, незалежно від зовнішніх умов. Приміщення такої будівлі наповнені ароматом, а теплий «сонячний» колір житлових інтер’єрів створює в будинку неповторний психологічний клімат, що благотворно впливає на настрій і самопочуття, заспокоює нерви.
Крім того, дерево — дуже тепломісткий матеріал. Стіни дерев’яної будівлі довше тримають тепло в будинку взимку і прохолоду — літом. Теплоізоляційні властивості зробленої з колод стіни в 3-5 разів перевищують показники цегляних або бетонних стін при однаковій товщині. Дерев’яний будинок прогрівається за декілька годинників, навіть якщо він не опалювався всю зиму (на відміну від цегляної або кам’яної будівлі, яку необхідно періодично протоплювати і вентилювати).
Дерево не накопичує електростатичний потенціал, шкідливий як джерело електромагнітного випромінювання і сприяючий збиранню пороши. Воно має прекрасний колір і текстуру, внутрішні поверхні будинку практично не вимагають дорогої обробки. Крім того, дерев’яна споруда органічно вписується в навколишній ландшафт, зливається з природою.
Інтер’єри дерев’яних будинків поєднують сучасна зручність і традиційний затишок. Найефектніше виглядає поєднання дерева з такими матеріалами, як камінь, метал, кераміка. У моді також використання великих засклених поверхонь, пристрій зимових садів, галерей і внутрішніх двориків.
Зводити будинки з дерева можна в гранично короткі терміни. Будівництво не вимагає пристрою масивного фундаменту і залучення важкої техніки. В даний час ряд будинків поступає на будмайданчик у вигляді готових, спроектованих на заводі комплектів, які збирають за принципом конструктора.
Як головний довід проти будівництва дерев’яних будинків і котеджів багато необізнаних обивателів називають той, що дерево володіє низькою вогнестійкістю. Але горять удома (як дерев’яні, так і цегляні) в основному із-за неправильної установки і експлуатації опалювальних або електричних приладів.
Захистити свій будинок від пожежі дозволяє вогнезахист конструкцій з деревини. При дії вогню і високої температури на дерев’яній конструкції, захищеній спеціальними матеріалами, покриття спучується, утворюючи ізолюючий коксуючий шар, який не дає деревині горіти і поширювати полум’я по поверхні.
За словами Віктора РІВЧАЧЕНКО, заступника директора ТОВ «А+В» Україна», вогнезахист дерева може проводитися декількома способами: просоченням, нанесенням на поверхню деревини вогнезахисних лаків і фарб, а також облицьовуванням вогнезахисними матеріалами. Всі вживані продукти повинні пройти обов’язкову сертифікацію за пожежними показниками в системі УКРСЕПРО. Найбільш ефективний, сучасний і надійний спосіб захисту від вогню — обробка деревини вогнезахисними лаками і фарбами.
Якісні засоби не тільки забезпечують надійний захист деревини, але і зберігають натуральний малюнок дерев’яної поверхні. При використанні вогнезахисних засобів у деревини значно знижується горючість і займистість, а також здатність виділяти дим і токсичні продукти, що відповідає показникам Г1, В1, Д2, Т2.
Технологія, що визначає конструкцію
По конструктивних особливостях дерев’яні будинки ділять на декілька основних типів:
— зруби з рубаного і оциліндрованного колоди;
— будинки з пиляного, струганного або клеєного брусу;
— каркасний-щитові будинки.
Найстародавнішим, дорожчим і тривалішим за часом є будівництво зробленого з колод будинку ручної рубки. Рубані дерев’яні будинки володіють неповторною природною красою. Зроблені з колод стіни абсолютно сейсмоустойчиви і здатні вистояти при землетрусі до 9 балів. Рубану колоду є очищений від кори стовбур, якому сокирою надають більш-менш округлу форму, вирубують пази і елементи замків для з’єднання з іншими колодами. Стіни рубаного будинку роблять, як правило, з свіжозрубаного дерева. Усихання колод відбувається в зрубі. Тому при будівництві такого будинку треба враховувати усадку стіни — до 10 % від висоти будинку за перший сезон. Будинок, зрубаний уручну, до початку обробних робіт повинен вистояти не меншого року.
Проте традиційна колода, з якої протягом десятків століть зводили удома наші предки, поступово йде в минуле. Сучасні технології подразумевают будівництво зрубів з оциліндрованного колоди. Складнощі монтажу і трудомісткі оброблювальні процеси переносять на виробництво і закладають ще на стадії проектування. У заводських умовах колода проходить оциліндровку, після якої має стандартний по всій довжині діаметр. Деякі виробники, щоб скоротити терміни усадки будівлі, додатково просушують колоду в спеціальних камерах. Наперед торцьовані колоди з нарізаними чашками, пропіламі і др. збирають прямо на об’єкті в лічені дні під дах, як дитячий конструктор у натуральну величину.
Будинки з брусу є одним з найбільш поширених типів дерев’яних споруд. Їх конструкція дублює вищеперелічені, а перевага — в рівних і гладких стінах зовні і усередині будівлі. Профіль брусу дозволяє з високою точністю підганяти всі деталі. За рахунок цього забезпечується краще зіткнення між брусами. Як і зроблені з колод зруби, удома з бруса легко і швидко збираються і розбираються, а також не вимагають внутрішньої обробки. Брус буває простій або клеєний. Клеєний вважається надійнішим і довговічнішим. Його виготовляють з висушених, склеєних між собою, а потім відкаліброваних заготовок. Клеєний брус також технологічніший — він дає меншу усадку, не розтріскується в процесі експлуатації будинку і може мати довжину до 12 метрів. Каркасний-щитові будинки є дерев’яним каркасом з брусів і балок різного перетину, пустотні простори якого заповнені утеплювачем і зашиті з обох боків щитами з ДВП, ДСП, полімерним сайдінгом і др. Ці будинки не вимагають усадки перед початком обробних робіт — в них можна вселятися відразу після закінчення будівництва. Полегшена конструкція такого будинку дає менше навантаження на фундамент, а маскувати інженерні комунікації тут можна шляхом прокладки їх усередині стіни.
Каркасна технологія малоповерхового дерев’яного будівництва вже багатьох років успішно практикується в США і Європі в приватному житловому будівництві і не має нічого загального з дачними будиночками радянського періоду. У Україні технологія стала відома відносно недавно, але в даний час розвивається достатньо швидкими темпами. Популярність каркасні будинки завоювали завдяки властивостям, що забезпечують сучасні умови комфортного мешкання, — енергозбереженню, надійності, швидкості і легкості монтажу, а також економічності.
При цьому, на думку Сергія КУТУЗОВА, технічного фахівця компанії «Кнауф Інсулейшн Україна», застосування якісних теплоізоляційних матеріалів з мінеральної вати дозволяє досягти найвищих показників теплосбереженія малій товщині стіни. Заставою успішної роботи утеплювача є грамотне застосування матеріалу у складі конструкції. Основне правило, яке слід дотримувати: теплоізоляція повинна залишатися сухою у будь-який час роки і за любої погоди (цього досягають за допомогою застосування паро- і ветробарьера в системі).
Технічно правильно проводити монтаж каркасної стіни, починаючи із зовнішньої сторони і просуваючись всередину. Каркас зовні обшивають гидробарьером і закривають зовнішнім обробним матеріалом. Потім вже зсередини в каркас закладають утеплювач, закриваючи його шаром пароізоляції і підшиваючи всю конструкцію обробним матеріалом.
Сучасний ринок пропонує багатий вибір деревних матеріалів для будівництва: модрину, кедр, посплю, дуб і др. Найкомфортніші на санітарно-гігієнічні вимоги (зокрема по теплопровідності) — брусчатиє і рубані стіни з хвойних порід дерев. Хвойні породи підходять більше, ніж листя, з тієї причини, що мають правильнішу форму стовбура і менше схильні до гниття. Основними параметрами, що визначають довговічність, для дерева є: міцність, щільність, стійкість до розтріскування і гниття, зносостійкість, низька сучковатость, висока колючість і др.
Оскільки дерев’яні будинки — це свого роду живі організми, вони вимагають відходу. Час від часу на дерев’яних поверхнях потрібно оновлювати лакофарбне покриття, проводити антисептичну обробку і т. д. Збереження будь-якого будинку у хорошому стані — справа нескладна, але вимагає уважності і методичності. Зазвичай для виконання всіх профілактичних заходів господарі викликають фахівців з тієї будівельної компанії, яка займалася зведенням будівлі.
Від проекту до реалізації
Незалежно від того, який дерев’яний будинок передбачається будувати, до вибору проекту слід віднестися з найпильнішою увагою.
Проект дерев’яного будинку залежить від складу сім’ї, смаків і звичок всіх її членів, частини бюджету, виділеної для будівництва, інтенсивності використання споруди і багатьох інших чинників. Кожен власник бачить свій дерев’яний будинок по-різному. Для одних це затишне гніздечко, в якому можна усамітнитися після трудового дня. Для інших — престижний дерев’яний терем, яким не соромно похвалитися перед друзями. Але у будь-якому випадку без проекту не обійтися. На жаль, далеко не всі споживачі затвердилися в думці, що за «картинку» потрібно платити гроші. Але насправді грамотно підготовлена проектний-рахункова документація дозволяє заощадити до 30 % засобів під час будівництва. І лише створивши спочатку будинок на папері, можна застрахуватися від цілого ряду непередбачених проблем і додаткових витрат. Клієнти, зацікавлені в швидкому результаті, частіше вибирають типові проекти, хоча будь-який типовий проект часто також вимагає певної адаптації, і всі нюанси (починаючи з архітектурного оформлення і закінчуючи типом електропроводки) в змозі врахувати тільки кваліфікований проектант. Той, хто ради ексклюзивних хором готовий два-три місяці почекати, замовляє індивідуальний проект.
При проектуванні дерев’яного будинку потрібно дотримуватися певних правил. Особливо важливо грамотно вибрати архітектуру і внутрішнє планування, щоб створити максимум комфорту для всіх членів сім’ї. Ідеальною формою дерев’яного будинку вважається куб. При такій формі площа зовнішніх стін дерев’яної споруди виходить найменшою, що в значній мірі знижує теплові втрати.
Дерев’яні будинки, створені на складному рельєфі, а також з частково вбудованими підвальними і цокольними об’ємами, обходяться дорожчим, ніж аналогічні споруди, зведені на рівному місці. Проте при ретельно продуманому проекті і якісного виконання вони зазвичай відрізняються цікавим внутрішнім плануванням, оригінальною і виразною архітектурою.
Розміщувати дерев’яний будинок на місцевості слід, по можливості, так, щоб вхід в нього був розташований з південного боку. Південну сторону дерев’яного будинку не так заносить заметами, і вхід в зимовий час буде доступніший. Крім того, південну сторону менше обдувають вітри, а сонце обігріває терасу, розташовану на вході.
Що стосується вибору поверховості, то тут доречно відштовхуватися від зручності і економічності експлуатації будівлі. Компактні одноповерхові споруди в цьому відношенні привабливіші, особливо якщо господарі — невелика за чисельністю сім’я, яка досить для мешкання всього декількох кімнат.
Мансардні (двоповерхові) конструкції дерев’яного будинку будують для великих сімей, коли необхідно розділити житловий простір «денна» і «нічна» зони. Крім того, при одному і тому ж складі приміщень двоповерхові хатинки дозволяють скоротити площу займаної землі на 30-40 % і, відповідно, понизити протяжність фундаментів.
Зустрічається також прийом компоновки дерев’яного будинку з одно- і двоповерхових частин. Це дозволяє, при бажанні, організувати на даху одноповерхового блоку експлуатовану крівлю, на якій влаштовують робочу кімнату на відкритому повітрі, зимовий сад або просто майданчик для відпочинку.
Ринкова ситуація
Будівництво дерев’яних будинків має свою специфіку, яка вимагає особливих знань і навиків. Непрофесійні архітектори і конструктори допускають безліч помилок або створюють будівлі, спираючись на можливості будівництва з цеглини, бетону і т. п. які неможливо потім реалізувати на практиці. Тому необхідно звертатися до фахівців, проектуванням дерев’яних будинків, що безпосередньо займається, і добре знайомих з особливостями такого житлового будівництва.
Укладати договір потрібно лише з кваліфікованим підрядчиком і краще по рекомендації знайомих, що вже мали досвід подібної співпраці. Будь-яка солідна будівельна організація дорожить своєю репутацією і зацікавлена тільки в якісному результаті і задоволеному клієнтові. Конкретні реалізовані проекти — найефективніша реклама для компанії, що надає послуги з дерев’яного житлового будівництва.
В середньому 1 кв. м будинку під ключ стандартній комплектації, з фундаментом, внутрішньою і зовнішньою обробкою, інженерними комунікаціями стоїть:
— з дикого зрубу — від 1500 $;
— з оциліндрованного колоди — 800-1000 $;
— з клеєного бруса — 800-1200 $;
— каркасного типу — 500-800 $.
На вартість будинку впливають: складність архітектурної конструкції (профіль даху, кількість і складність архітектурних елементів, наявність балконів, башт, розміри отворів і т. д. ); покрівельні матеріали (бітумна черепиця, металлочерепіца, дерев’яний гонт, очеретяна крівля і т. п. ); обробні матеріали (вікна, двері, покриття полови, стін і др. ); рівень складності інженерних комунікацій; умови і район будівництва, геологія грунтів.
Як правило, ціни у різних компаній, що проводять будівництво дерев’яних будинків, істотно різняться. Зв’язано це з тим, що багато компаній подразумевают під поняттям будівництва під ключ абсолютно різний набір послуг. Деякі забудовники не включають в кошторис розробку проектів, фундамент, інженерні комунікації. Якщо йдеться про дуже низьку ціну, то сподіватися побудувати повноцінний будинок, в який можна заселитися і жити, не стоїть. Реальне уявлення про вартість будинку дають тільки будівельні компанії, ведучі проектування, комплектацію, монтаж, інженерне устаткування і здачу будинку в експлуатацію відповідно до договорів постачання і підряду на будівництво, де розрахунки вартості проводяться на базі кошторисної документації на всі види робіт і витрат.
У питаннях цінового порядку не можна забувати і про те, що, на відміну від квартири, заміського особняка ви набуваєте разом із землею, тому до загальних витрат необхідно додати і цю статтю.
Интерес до дерев’яних будинків росте, і зв’язано це з популяризацією дерев’яного будівництва в цілому. Проте на сьогоднішній день простежується чітке регіональне розділення споживчої уваги. Так, наїбольшй попит спостерігається в столиці і декількох центральних областях України, східні ж регіони ще досить насторожено відносяться до дерев’яних будинків. Але фахівці стверджують, що скоро географія «дерев’яної» моди активно розширюватиметься.
Сьогодні величезне значення на ринку дерев’яного житлового будівництва набуває хороша репутація компанії-виконавця. По запевненнях деяких фахівців, часто їм навіть доводиться відмовляти клієнтові в співпраці, якщо є щонайменший сумнів щодо результату роботи. Авторитетні фірми не готові жертвувати своїм ім’ям, йдучи на поступки замовникові в ім’я здешевлення будівництва. В розумних межах можна економити, але у випадках, коли економія спричиняє за собою порушення технології — це табу. Наприклад, якщо клієнт не хоче платити за геологічну експертизу, будівельна організація знімає з себе відповідальність за якість фундаменту і т. п. На жаль, досвід показує, що досить часто доводиться наново перебудовувати цілі будинки, коли у дуже економних господарів вони «повзуть» (наприклад, на схилі) або тріскаються в перший рік експлуатації. В більшості випадків при грамотному підході таким неприємним наслідкам можна запобігти.